Prije nekoliko dana na zagrebačkom EMI Institutu – učiliÅ¡tu audio produkcije, umjetnička udruga Kultura Futura okupila je poznate DJ-e, radijske voditelje, menadžere i aktere suvremene klupske scene grada Zagreba.

U nazad par mjeseci možemo vidjeti kako se zagrebačka klupska scena podigla na viši nivo. Puno je kvalitetnih događanja uz nova kvalitetna gostovanja te dobro znana domaća lica koja, nakon dugih niz godina, napokon dobivaju pravi feedback od ljudi. Upravo zbog toga, potrebne su i sve ćešće DJ konferencije kako bi se diskutiralo o samoj sceni te potezima vezanim uz nju, kako bi ona rasla još i više.

Tako su se na ovoj konferenciji, za koju smatramo da je vrlo bitna za samu scenu, našli Damir Ludvig, Goran „Go Cut“ Vlajić, predsjednik udruge Kultura Futura, koji su vodili samu konferenciju, a u žustrim raspravama pridružili su im se Iva Vrdoljak, glazbeni PR i menadžer; Marin Gospić, direktor EMI Instituta; Josip Ćurković, direktor DJ Akademije; Stribor Jurčić, osnivač Pegaz Auctoritas; Arsen Pavešić, Emir „E-Base“ Bešić, Igor Grgić Toxic, Ivan Komlinović, Jan Kinčl Zero, Renato „DJ Reno“ Milovan

Goran Vlajić i Damir Ludvig moderiraju raspravu (DJ konferencija)

Raspravljalo se o mnogim aspektima scene koja su bitna pri samome poslovanju pa se tako prva na dnevnom redu našla ZAMP-ova DJ iskaznica gdje je iz ZAMP-ova sektora dokumentacije i distribucije na konferenciju navratila Romana Večerić. U otvorenoj raspravi razjasnile su se neke činjenice. 73% prisutnih DJ-a uopće ne posjeduju ZAMP-ovu iskaznicu već koriste glazbu kupljenu preko računala, 78.6% uopće ne vidi legitiman razlog njenog postojanja, a većina njih se slaže da cijena ove nepotrebne iskaznice ne bi trebala prelaziti 750kn i da je također nepotrebna i prilikom inozemnih nastupa. Isto tako, saznalo se da 66,7% okupljenih DJ-a tijekom protekle godine nije doživjelo kontrolu ZAMP-a na radnom mjestu, dok je njih 26,7% tijekom godine tek 1 do 2 puta doživjelo kontrolu na radnom mjestu.

Tokom razgovora samih aktera moglo se saznati da je glavni problem to da DJ zanimanje još nije nikako pravno regulirano i primijećena je potreba osnivanja predstavničkog tijela koje bi zastupalo interese ove specifične interesne skupine. Kao najbolje riješenje smatra se format udruge kojom bi se također mogla i dobiti sredstva iz EU Fondova.

Kao jedno od važnih pitanja iskrslo je i ono utjecaja stranog kapitala na razvoj scene u Hrvatskoj i 63.6% prisutnih se složilo da su mnogi festivali po našoj obali ipak namijenjeni prvenstveno stranoj publici, jer s cijenama od 300 pa do 700 kn nisu baš pristupačni mladima u Hrvatskoj. Složili su se da unos stranog kapitala svakako jača scenu, ali naglasili su kako je poražavajuć podatak da se u festivalskim line upovima uglavnom nalazi 10% lokalnih DJ imena.

Što se tiče medijske podrške elektroničke klupske scene, TV je još uvijek medij koji i dalje najviše oblikuje javno mišljenje u RH i većina se složila s Arsenom Pavešićem kako je potrebna specijalizirana TV emisija, dok se Renato Milovan zalaže i za specijalizirani časopis. Trenutno, medij koji najviše podržava scenu je prikladno i onaj elektronički, gdje internetski portali daju vjetar u leđa njenom razvoju. Ivan Komlinović je ovaj dio rasprave zaključio riječima:
[quote_box_center]”Potrebno je kvalitetno podizanje na viÅ¡i level, jer po inerciji interes medija prati rast organizma o kojem razgovaramo”.[/quote_box_center]

Na kraju konferencije, Goran Vlajić je izrazio zadovoljstvo što u interesnoj skupini postoji želja za buduća okupljanja ovog tipa, te inicijativa za puno rada koji tek slijedi cjelokupnoj hrvatskoj DJ sceni.