S Novom godinom dolaze nam i nove ‘Å torije od floora by Arsen PaveÅ¡ić’. Ovoga puta, Arsen se osvrće na nastanak i koriÅ¡tenje naziva ‘DJane’ za nježniji spol u DJ svijetu! 

Domaća i svjetska elektronička scena, socijologija, povijest, lingvistika itd., područja su u kojima Štorije, uz pomalo drukčiji pristup, traže svoj prostor na webu. Nekih od tih tema možda dosad u pisanom obliku i nije bilo previše, ali neke su zato prožvakane sa svih strana! Koliko sam uspješan u tome da te prožvakane priče žvačem na neki novi način, ne znam, ali bit će ih sve dok se o njima bude pričalo na flooru. Imam upravo još jednu koja spada u sam vrh po prožvakanosti, a tiče nježnijeg spola u DJ svijetu.

Walter Winchell bio je velika novinarska zvijezda u SAD-u i pionir u ovoj formi u kojoj se i sam okuÅ¡avam – pisanju kolumni. Družio se s mafijaÅ¡ima u vrijeme prohibicije i iÅ¡ao u ribičiju s Edgar J. Hooverom, a nama je bitan zato Å¡to je 1935. u radijskom eteru prvi plasirao termin ‘disc jockey’ prilikom najave jedne glazbene emisije. Naknadno je pojasnio da je taj njegov kolega glazbeni urednik tako ugodno slagao svoj glazbeni slijed – baÅ¡ kao da je zajahao glazbu… Njegov naziv preuzele su joÅ¡ neke radio postaje, a potom i tiskani mediji, da bi ga negdje 50-ih godina skratili u DJ…

Kako u engleskom jeziku ženskih inačica za zanimanja uglavnom nema, tako nema ni ženskog naziva za ‘jockeya’ ni ‘disc-jockeya’. U tom je smislu engleski jezik sam po sebi anti-diskriminirajuće postavljen, Å¡to je i ispravno, s obzirom da je najzastupljeniji svjetski jezik. Ali kako glupostima nema kraja, netko je u nekom, ne tako davnom, trenutku smislio naziv DJane… Da stvar bude gora, taj je naziv djelomično i ostao u upotrebi. Osim Å¡to nepotrebno ubrizgava dozu seksizma, to je i potpuna besmislica. Dolazi kao izvedenica od naziva G.I.Joe (General Infantry Joe), inače naziv za američke vojnike u 2.svj.ratu (a kasnije i poznate dječje igračke). Puno godina poslije rata, Demi Moore se proslavila kao vojnikinja obrijane glave koja se nastoji dokazati u okrutnom, muÅ¡kom, vojnom svijetu. Film je ”G.I.Jane”, a upravo činjenica da DJane aludira na taj film, smrdi na diskriminaciju žena u tom, valjda jednako brutalnom, ”muÅ¡kom” svijetu DJ-a.

ZaÅ¡to se funkcija DJ-a dosta dugo percipirala kao posao za muÅ¡karce? Korijeni te debilane doduÅ¡e i jesu prilično seksistički, iako ta teorija odavno ne drži vodu. Jasno je da DJ-i izvorno dolaze sa radio postaja, a radijske postaje su nekoć, s tehničkog aspekta, bile puno zahtjevnije nego danas. Tako su i radijski djelatnici trebali biti tehnički potkovani, a DJ je istovremeno bio i radijski tehničar te pripadao u tzv. tehnoloÅ¡ko-industrijski sektor, koji, tradicionalnom seksističkom podjelom, nije bio prirodni odabir zanimanja za žene. Kad su pak neki od tih radijskih DJ-a postali klupski, logično je da u početku nije bilo žena, jer nisu imale gdje ispeći zanat… Trebamo uzeti u obzir i to da su prototipovi danaÅ¡njih klubova s DJ-ima koji miksaju ploče bili izravno vezani za gay scenu pa su DJ-i opet bili (poželjno zgodni) muÅ¡karci… Wikipedia kaže kako je BBC-eva Annie Nightingale prvi ženski DJ, ali se rave kultura pobrinula da se ta veza s radijskim poslom zanemari pa tako danas većina DJ-a nikad nije doÅ¡la u doticaj s radijom, osim u ulozi sluÅ¡atelja. To je napokon ispravilo i tu nepravdu prema ženama… Svaka čast Annie, ali titula prve ženske DJ zvijezde svakako pripada bavarskoj rave kraljici Marushi. Uslijedile su potom Sonique, Lottie, Monika Kruse, Magda, Miss Kittin, Ellen Allien, Anja Schneider ili Maya Jane Coles i Nina Kraviz, koje danas spadaju u sam vrh DJ scene… Naravno da i na ovo postoji debilna, Å¡ovinistička devijacija u vidu grotesknih striptizeta i bivÅ¡ih porno glumica koje, polugole, hine da puÅ¡taju nekakvu glazbu – cirkus koji nije vrijedan spomena…

Osobno sam miÅ¡ljenja da žene, kao nježniji i emotivniji spol, zapravo imaju puno bolje predispozicije za DJ-a elektroničke glazbe od muÅ¡karaca, jer samim time mogu puno otvorenije komunicirati glazbom i doprijeti do razdragane mase na plesnom podiju – neÅ¡to s čim mnoge muÅ¡ke kolege imaju dosta problema, zamarajući se pretjerano i često tehničkom stranom izvedbe ili vlastitom folirancijom. Stoga, apeliram – izbacimo taj idiotski naziv DJane iz upotrebe ili uvedimo novi za muÅ¡karce – DJoe…