Provjerite Top 10 techno traka prema Daveu Clarkeu

1

Povodom 500-e emisije Clarkeovog radijskog showa ‘White Noise’ koja se emitirala uživo 24. srpnja, i to s Akademije u Dublinu, donosimo vam pregled top 10 techno traka prema mišljenju jednog i neponovljivog „Čovjeka u crnom“ – Davea Clarkea, koji će ovoga vikenda nastupati na trogirskom Moondance Festivalu!

Svjetski poznat baron techna, Dave Clarke, posljednjih je dvadeset i pet godina posvetio elektronskoj glazbi koju neizmjerno voli, a na tom polju nastavlja raditi i dalje.  Svoj životni poziv promovira putem vlastitog radio showa White Noise, brojnih turneja te posebne pozornice na festivalu Tomorrowland, koji  se proteklog vikenda održao u Belgiji.

Prva Clarkeova izdanja kreću od 1990.-e, a kroz godine uspjeha miksao je rame uz rame s brojnim poznatim svjetskim glazbenicima. Samo neki od njih su The Chemical Brothers, New Order, Depeche Mode, Erol Alkan, Octave One, Marc Romboy i drugi.

Počevši od 2006. godine, Clarke je pokrenuo vlastiti radijski show naziva White Noise. Taj pothvat opisuje kao „način vraćanja uzetog sceni“, koju techno baron uvijek iznova nastoji predstavljati i njegovati. White Noise se danas emitira u dvadeset osam zemalja, čime je zasluženo dobila status institucije.

U nastavku pogledajte što kaže maestro Dave Clarke, koji će ovoga vikenda nastupati na trogirskom Moondane Festivalu gdje vas očekuju i Octave One, Saytek live, The Analagoue Cops i mnogi drugi. Više provjerite ovdje.

– Paula O. –

1. Autonation – „SPARKLE“

„Ova je traka nastala na početku devedesetih. Pokušao sam je nekoliko puta izdati na kompilacijama, no čini se kako je nitko ne posjeduje. Još je uvijek rado zavrtim, pri čemu me podsjeća na davne turneje po Engleskoj. Odličan garage techno i cool lyricsi čine okosnicu engleskog techna u ovoj skladbi.“

Zanimljivo, ova traka nije dostupna ni preko Youtubea, no možete ju poslušati u Clarkeovom live setu iz  2000.-e.

2. Aqua Regia – „PUMP UP THE LEDS“

„Traka s kultnog labela Irdial, bezvremenski klasik iz 1988. godine.Tipičan spoj dubokog bassa i piskutavih dijelova ukomponiran s razdvojenim vokalima nerijetko baca publiku u pravu glazbenu ekstazu. Zahvaljujući Jelly Jam Recordsu, ova traka je apsolutni kultni klasik.

3. Random Noise Generation – „HYSTERIA“

„Često sam ju puštao na svom Festival Radio Showu u Brightonu. Nažalost je više nemam, ali nalazi se na listi obaveznih želja. Odličan detroitski zvuk koji prednjači pred svojim vremenom (kao i većina takvih traka), inverzni vokali te općenito prilično mračna vrpca.“

4. Millsart – „STEP TO ENCHANTMENT“

„Sirovo, jednostavno sirovo, sirovije od Big Daddy Kanea. Ovakve trake su me inspirirale da stanem pred publiku i glazbom raspametim plesni podij, ovo je vodeći klasik u svim dijelovima Engleske i šire. Sjećam se kad sam prvi puta sreo Jeffa u malom berlinskom klubu Elektro. Prišao mi je, a ja sam bio u transu od svega što je ta osoba učinila za techno. Prekrasne uspomene.“

5. 69 – „4 JAZZ FUNK CLASSICS“

Teško je izabrati jedan od ovih EP-ova. U tim danima ljudi su odabirali glazbu bezbrižno, stvarajući tako nove glazbene proizvode, s novim značajem i novim namjerama. Carl Craig je u to vrijeme bio  majstor te metode, nevjerojatan nadglednik dinamike, oženjen srcem za tu glazbu. Imali smo masivnu sposobnost snimati i manipulirati glazbom kao nikada dosad, no s vremenom su trake postale bezlične, stoga se izgubio taj iskonski šarm.“

6. Kenny Larkin – CLAVIA’S NORTH

„Sjećam se da mi je ova traka dostavljena baš na vrijeme za moj BBC Radio One show. Još se uvijek naježim do kosti kad je čujem – toliko slojeva, svi naizgled međusobno sinkronizirani. Ovo je zaista istinski prekrasna definicija techna.“

7. Edge of Motion – „SET UP 707“

„Iako su brojni uspješni labeli nerijetko umjetnicima plaćali za rippana izdanja, taj je fenomen danas polako zaboravljen. Ova traka će zauvijek ostati službena techno himna jednog od najboljih svjetskih techno festivala – Awakeningsa.“

8. DJ Dusk – „PEACE AND FLANGILLITY“

Nizozemci i Belgijanci su na mene imali velik utjecaj sa svojom sposobnošću da u pjesme ukomponiraju bubnjeve. Ova traka sadrži bass karakterističan za jazz i swing. Oni nisu ukomponirani na sretan način, već tako da dočaravaju unikatnu atmosfera noćnog kluba. Kakva traka!“

9. Speedy J – „RISE“

„Uvijek ću poštovati Speedya. Ova traka jednostavno neprestano daje i daje, jedna je od meni najdražih na labelu Plus 8, ako ne i najdraža. Slijedi svoj kruti tempo, a opet prožima slušatelje iščekivanjem, gradi se na način koji je svojstven samo Nizozemcima. Čista magija, majstorsko djelo.“

10. Wladimir M – „EVIL“

Introspektivni stihovi, udubljen bass i utapajući sintovi čine ovu traku vrijednom slušanja. Intelektualni techno rađen je dosta rijetko, a ovo izdanje nije napravljeno zbog novaca ili slave, već iz čistog srca i ljubavi. Poslušajte i ako vas ipak ne osvoji, Goin South će zasigurno.“