Foto: facebook.com/OliverHuntemannOFC

Utjecajan njemački techno DJ i producent Oliver Huntemann, koji uskoro gostuje u riječkom klubu Crkva, pred kraj je 2015. godine za portal ‘Music Radar’ otkrio deset albuma koje nikada neće zaboraviti. Provjerite u nastavku koji su to albumi i zaÅ¡to!

Prvi koraci Olivera Huntemanna u DJingu, vezanih uz gramofone, počeli su kasnih 70-ih, a da on toga nije bio ni svjestan. Inspiriran rap legendama Afrikom Bambaataaom i Grandmasterom Flashom, Huntemann je počeo vrtjeti ploče s 14 godina, a nekoliko godina kasnije počeo je producirati na rudimentarnom sintesajzeru Yamaha D5, piše Music Radar.

Rana suradnja s DJ-em i inženjerom zvuka Gerretom Frerichsom rezultirala je objavljivanjem Huntemannovog prvog singla u ranim 90-ima, i to pod vlastitim imenom i pod nadimkom H-Man. Iako je 1995. osnovao Confused Recordings (Huntemann sada vodi Ideal Senso), potrajalo je cijelo desetljeće dok se konačno nije pojavio njegov debitantski album ‘Too Many Presents For One Girl’ – minimal techno čiji su korijeni definitivno povezani s njemačkom ideologijom elektronske glazbe: manje je viÅ¡e.

Trance, techno i progressive house DJ čiji korijeni leže u istočnonjemačkom Breakbeatu i Dub-u 90-ih – Huntemann, remiksirao je i Underworld, The Chemical Brothers i Depeche Mode te je sada punopravni član techno elite. Dok radi na svom petom studijskom albumu, Huntemann se vraća u akciju sa novim EP-em ‘Pech & Schwefel’, izaÅ¡lim na ‘Senso Sounds’ etiketi, kojim nas podsjeća na glazbu koja ga je i potakla da krene u DJ kulturu i svijet produkcije.

Uskoro ga očekuje nastup u riječkom klubu Crkva, a kao dobra priprema za tu večer, provjerite kojih ga je 10 albuma oduševilo i zašto! (Fotografije: Music Radar)

1. Portishead – Roseland NYC Live

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 1

“Mislim da mi je ovo najdraži album svih vremena. Veliki sam obožavatelj Portisheada od njihovog prvog izdanja. Od kombinacije prljavih down-beatova, melankoličnog zvuka Rhodes pijanina i theremina te krhkog glasa Beth Gibbons, naježim se svaki put. JoÅ¡ dirljivije od njihovih studijskih radova je kada ih doživite uživo.”

“Imao sam sreće vidjeti nastup Portisheada u Berlinu prije nekoliko godina i to je jedan od najboljih koncerata na kojima sam ikada bio.  Povezanost između benda i publike bila je nevjerojatna. Sjećam se da je Beth Gibbons rekao ‘Wow, osjećamo se kao rock zvijezde…’ – njihova glazba je vrlo otvorena, no rulja je poludjela kao da The Rolling Stones sviraju Satisfaction.”

“Njihov live album Roseland NYC je na drugoj razini, a način na koji se bend i orkestar spajaju je nevjerojatan.”

https://www.youtube.com/watch?v=pW1lBAkGt3s

2. Massive Attack – Blue Lines

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 2

“Massive Attack su izumili novi žanr sa svojim trip-hop albumom ‘Blue Lines’ i mnogi su bendovi slijedili taj trend sa dobrim ili loÅ¡im izdanjima, jer su svi htijeli biti dio tog novog trenda/hypea. Međutim, nije dovoljno Massive Attack nazvati jednostavno trip-hop bendom, jer su pjesme poput ‘Safe from Harm’, ‘Daydreaming’ i ‘One Love’ duboko u electronic popu, a ujedno su i primjeri dobrih aranžmana. Također, kombinacija glazbene i video umjetnosti kao cjelokupni koncept je fantastčna.”

“Ako pogledate spot u jednom kadru za ‘Unfinished Sympathy’, vidjet ćete mnogo detalja koji se zajedno uklapaju kako bi ga učinili cjelovitim. Nažalost, kad je Tricky otiÅ¡ao iz Massive Attacka kreativnost i razina produkcije značajno su pali, ali to ne umanjuje utjecaj koji je Massive Attack imao u pop glazbi.”

https://www.youtube.com/watch?v=HLCSkuHgydg

3. Prince – Sign O’ The Times

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 3

“’Sign O’ The Times’ može biti sinonim za gotovo cjelokupni Princeov rad. Nitko drugi tako ne radi u i sa različitim žanrovima. Posebno volim način na koji se u ‘Sign O’ The Times’ isprepliću  gospel i soul balade preko R&B-a i funka do rocka. Impresivno je znati da on svira gotovo sve instrumente na vlastitim izdanjima.”

“U 80-ima je Prince smatran nekonformistom, za razliku od uvijek čistog i prikladnog Michaela Jacksona. Naravno, obojica zaslužuju svoje mjesto u dvorani slave, ali mene se uvijek više dojmio Prince zbog njegovog pristupa glazbi, stilu i izjavama.“

“On je taj koji je uvijek više eksperimentirao od drugih umjetnika i uvijek je nastojao pronaći nove zvukove i efekte. Bio je jedan od prvih koji je eksperimentirao sa ubrzavanjem i usporavanjem audio snimki kako bi se stekao dojam da mu se glas mijenja.”

https://www.youtube.com/watch?v=A1VYAs2pLMo

4. Kraftwerk – Trans Europa Express

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 4

“Prilično sam siguran da ako upitate stotinu DJ-a ili producenta elektronske glazbe o tome tko je na njih najviÅ¡e utjecao, sto puta ćete čuti odgovor Kraftwerk, bez obzira na to da li oni sviraju/rade/predstavljaju Detroit techno, Berlin minimal, EDM, trance, super underground ili zvuk Tomorrowland festivala.”

“Osobno sam za Kraftwerk saznao indirektno. U ranim 80-ima Afrika Bambaataa me kao b-boya ubio sa ‘Planet Rockom’, a glavna melodija u toj pjesmi je iz ‘Trans Europa Expressa’. Nakon Å¡to sam naučio prvu lekciju iz povijesti elektronske glazbe, iznenadio sam se kad sam saznao da najkul stvari dolaze iz Düsseldorfa u Njemačkoj, a ne SAD-a. Kraftwerkovo remek djelo ‘Trans Europa Express’ bilo je, i joÅ¡ uvijek je, iznad svega. ”

5. Craig Armstrong – The Space Between Us

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 5

“Craig Armstrong je jedan od onih umjetnika koji su uvijek u pozadini. Pretpostavljam da ga mnogi ne znaju po imenu, ali njegove melodije su u uÅ¡ima svih. Bio je član bendova Hipsway i Texas te je bio odgovoran za mnoge aranžmane Massive Attacka. Skladao je i za Björk, Madonnu i U2.”

“Nemojmo zaboraviti njegovu glazbu za filmove poput ‘Romeo i Julija’, ‘Moulin Rouge’ ili ‘Kiss of the Dragons’. Njegov album ‘The Space Between Us’ na  poseban način kombinira klasične elemente i elektroniku. U nekim pjesama naći ćete dijelove njegovih pjesama za filmove i druge umjetnike koji su izdvojeni iz konteksta i umetnuti u pjesme tako da tvore neÅ¡to sasvim drugačije.”

6. The Doors – The Doors

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 6

“Odrastao sam uz elektronsku glazbu i držao se nje, tako da me rock nikad nije jako zanimao. Ali drugačije je sa The Doors. Za mene psihodelična, tamna vibra i bohemska struktura pjesama ima neke sličnosti sa technom.”

“Ne mogu naći mnogo riječi da bih opisao kako se osjećam kada sluÅ¡am pjesme poput ‘The End’. To je jednostavno glazba s drugog planeta, a glas Jima Morrisona je Å¡ećer na kraju. Hipnotično, duboko i snažno!”

7. Grandmaster Flash & The Furious Five – The Message

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 7

“Ovdje se vraćamo mojim korijenima. Prestao sam brojati koliko sam puta presluÅ¡ao ovaj album; vjerojatno tisuću: “It’s like a jungle sometimes it makes me wonder how I keep from goin’ under”. Beatovi, sekvence i superkul rap zarazili su me DJ virusom.”

“Nakon Å¡to sam posluÅ¡ao tu ploču i pogledao film ‘Wild Style’ htio sam postati DJ i niÅ¡ta viÅ¡e. Također, ‘The Adventures Of Grandmaster Flash On The Wheels Of Steel’ je vjerojatno prvi DJ mix ikada objavljen na ploči, i kada sam ga čuo ostao sam zapanjen”

8. Newcleus – Jam On Revenge

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 8

“Jam On Revenge je bio soundtrack moje breakdance karijere. Nije bilo nastupa ni natjecanja bez barem jedne pjesme Newcleusa ili barem njihovih dijelova. Ritam maÅ¡ina 808 i karakteristične promjene vokala tada su bili neÅ¡to sasvim novo. Velike bas linije pripremile su me za ples.”

“Kad sada razmiÅ¡ljam o tome, kada piÅ¡em svoje materijale Newcleus me inspirira da koristim bas liniju kao vodeći element svojih pjesama. Glavna pjesma sa albuma, ‘Jam On It’, mi je joÅ¡ uvijek među najdražima. Usporen intro koji se mijenja u driving super beat, jednostavno wow!”

https://www.youtube.com/watch?v=POr0YSGd8po

9. Cybotron – Enter

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 9

“Puno prije negoli je Juan Atkins postao jedan od techno umjetnika sa najboljom reputacijom, od 1981. godine nadalje on je objavljivao electro trake pod nadimkom Cybotron, i to u suradnji s Richardom Davisom. ‘Enter’ je bio njihov prvi album objavljen 1983. i na njemu je himna electra, Clear.”

“Jako mi se sviđa hrapavost i njihov jedinstveni pristup na Enteru; to je uzbudljiva mješavina čistih 808 electro beatova i tipičnih vokala 80-ih.”

10. Daft Punk – Homework

Provjerite kojih je 10 albuma oduševilo Olivera Huntemanna 10

“Techno je već postojao nekoliko godina i bio je sve veći i veći, no tada se pojavio Daft Punk sa ‘Homeworkom’ i sve promijenio. Ovaj album postavio je nove standarde u području razine produkcije i učinkovitosti.”

“Sjećam se kao da je bilo jučer kada sam prvi puta pustio ‘Da Funk’ na Love Paradeu u Berlinu 1995. godine. Tada je prosječna pjesma bila oko 138 BPM-a, ali ‘Da Funk’ je bila na 111 te je bilo nemoguće miksat ju sa bilo kojom drugom pjesmom. No nije me bilo briga, morao sam ju pustit iako je to značilo da ću prekinuti “flow” seta, i kada sam to učinio rulja je totalno poludjela. Cijeli album ‘Homework’ je  povijest plesne glazbe.”