phillipe je jedan od osnivača CFSN-a. Organizator je Illectricity festivala, festivala audio-vizualnih umjetnosti, suorganizaor Glitch Hop Shop, {pi+ch i+!} i phillitchevanje klupskih večeri, te koordinator i promotor glazbenog programa Festivala tolerancije – JFF Zagreb povodom kojeg smo porazgovarali sa samim phillipeom!

Po glazbenom zadatku, phillipe je gostovao u mnogim klubovima po Europi i istoku, a česti je gost i najvećih glazbenih festivala u ovom dijelu Europe. Najstariji dnb festival u ovom dijelu Europe – Broken Balkanz u Bugarskoj jedan je od festivala na kojem je nastupao, a tu su joÅ¡: Republika Festival u Rijeci, Echo Festival, Soundwave Croatia, Dimensions Festivalu Puli, Unknown u Rovinju, Terraneo Festival, The Garden Festival, Å pancirfest, itd. Večeras, 18. travnja, u zagrebačkom klubu Klub zatvara 9. izdanje JFF-a Zagreb gdje će nastupati nakon münchenskog bass dua Schlachthofbronx, a upravo povodom toga, za UES Mag je otkrio neke detalje…

UES: Bok Filipe, veliki pozdrav. Vjerujemo da svi znaju tko si i što radiš, no predstavi nam se ukratko za one koji možda još uvijek ne znaju ili ne mogu zapamtiti.

phillipe: Bok ekipa. Još veći pozdrav! Rođen kao Filip Eterović i zato mi je DJ ime phillipe. Nekad ga pišu s veliko P, ali to baš ne volim. Rođen na valentinovo i zamalo dobio ime Valentin, ali zahvaljujući dragom bratu zovem se Filip. Brat je isto tako zaslužan za moju ranu povezanost s elektroničkom glazbom.

Jedan sam od osnivača CFSN-a, organizator Illectricity festivala, festivala audio-vizualnih umjetnosti, suorganizator FRüHSTüCK i phillitchevanje klupskih večeri, te koordinator i promotor glazbenog programa Festivala tolerancije koji upravo traje.

phillipe_01

UES: Već dugi niz godina radiš i osmišljavaš glazbeni program JFF-a, kako je došlo do međusobne suradnje i imaš li slobodne ruke u odabiru izvođača ili uz tebe još netko odlučuje/predlaže koga bi se moglo ugostiti?

phillipe: Od samog početka moje invoviranosti u glazbeni program Festivala tolerancije, imam potpunu slobodu izbora. Na prvom sastanku dogovorili smo se da ćemo raditi samo kvalitetan program s “up and coming” artistima i tog principa se i dan danas držimo. Do sada smo ugostili imena poput: Phon_o, The cloniOUs, Cid Rim, KU BO / Stereotyp, Ogris Debris, Joyce Muniz, LEFTO i Romare u suradnji s Eddy Ramićem te mnoge druge. Pokušavamo se nametnuti kao filmski festival s najboljim glazbenim programom, a čini mi se da smo u tome i uspjeli.

Osim klupskog programa, organiziramo i razne koncerte te multimedijalne projekte. U srijedu smo ugostili mladi romski bend Bogdan Norbert trio na krcatoj terasi Swankyja, a u četvrtak u suradnji s Organizam IA organizacijom, talijanskog glazbenika, skladatelja, filmskog i kazaliÅ¡nog redatelja te vizualnog umjetnika koji je izveo svoj A/V performans ‘Ye Shanghai’ u ugodno popunjenom kinu Europa.

Festival tolerancije 2015_glazbeni_program

UES: Za 9. izdanje u goste dolazi svjetski poznati dvojac Schchlathofbronx, kako ste se odlučili na to gostovanje?

phillipe: Festival tolerancije surađuje s raznim ambasadama i institutima. Iz godine u godinu moramo razmišljati koji nam je pokrovitelj dostupan i zainteresiran za suradnju. 2015. bilo je to Veleposlanstvo Republike Njemačke i gosti su morali bili s područja Njemačke. Pošto se Festival tolerancije bavi pitanjima humanosti te promovira jednakost i multikulturalnost, Schlachthofbronxovci su ekipa koja mnogo i rado surađuje s raznim pjevačima i pjevačicama iz zemljama slabijih imovinskih statusa kao što je Južna Amerika i Afrika i trude se svima dati jednaku priliku. Duo koji je gostovao na M.I.A. turneji, usko surađivao s Major Lazerom ili Buraka Som Sistema ekipom, izdaje na Diplovom Mad Decentu i Modeselektorovom Monkeytown labelu, a ipak pristaje nastupiti za puno manji honorar, jer im je jasno da je platežna moć određene zemlje mnogo niža od njemačkog standarda. Taj pristup nažalost nije čest, a mogli bismo ga nazvati tolerancija u glazbenoj industriji.

[quote_center]Pošto se Festival tolerancije bavi pitanjima humanosti te promovira jednakost i multikulturalnost, Schlachthofbronxovci su ekipa koja mnogo i rado surađuje s raznim pjevačima i pjevačicama iz zemljama slabijih imovinskih statusa kao što je Južna Amerika i Afrika i trude se svima dati jednaku priliku.[/quote_center]

UES: Radiš i djeluješ kroz udrugu CFSN, s kojom ste nedavno proslavili i respektabilnih 13. godina. Kako si zadovoljan godišnjicom i što nam CFSN sprema do kraja sezone, ali i preko ljeta?

phillipe: GodiÅ¡njici bih dao ocjenu 3.5. Nisam sasvim zadovoljan poÅ¡to su mi zadnje dvije bile odlične, tako da niÅ¡ta manje nisam ni očekivao. Uvijek se trudimo predstaviti nove glazbene pravce i nažalost najčešće i nadrapamo, ali nema odmora jer nas do kraja sezone čeka mnogo posla. Primili smo se Tjedna dizajna kojem ove godine gradimo glazbeni program. Početkom svibnja surađujemo s Dirty Beatzima s kojima smo prije neÅ¡to viÅ¡e od 13 godina pokrenuli zagrebačku d’n’b scenu. Već dosta godina nastupamo na najstarijem d’n’b festivalu u ovom dijelu Europe – Broken Balkanzu u Bugarskoj, pa smo ih pozvali da nam se ove godine pridruže. Skupa organiziramo i warm up party, a zajedno s Jungle Tribe turističkom agencijom organiziramo i putovanje na sam festival. Sezonu zatvaramo koncertom iznenađenja koji će biti besplatan. Reći ću samo da se radi o rooftop eventu i dva odlična benda. Proljetne i ljetne svirke počele su se nizati, tako da osim festivala na kojima nastupamo poput Outlooka, Dimensionsa, Soundwavea, nastupit ćemo i na Krku, u Rijeci, Koprivnici, Čakovcu te Flow festivalu koji joÅ¡ nije potvrđen. Idući vikend imam dvije gaže u Makedoniji.

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/189655377″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”250″ iframe=”true” /]

UES: Vidjeli smo da si aktivan i po pitanju produkcije, a nama se ona uistinu sviđa, no još ti nijedna traka nije izdana, radi li se možda o manjku samopouzdanja ili perfekcionizmu ili pak nedostatku vremena za pronalaženje odgovaraćuje etikete?

phillipe: Ne smatram se ozbiljnim producentom već viÅ¡e DJ-em koji producira glazbu koja mu je trenutačno napeta. Volim viÅ¡e žanrova i teÅ¡ko se koncentriram samo na jedan. Razumijem i jasno mi je da ukoliko producent želi izgraditi vlastito ime i reputaciju, mora se odlučiti za jedan ili maksimalno dva stila glazbe i posvetiti se samo njemu/njima. Do sada nisam svoju glazbu slao niti na jedan record label. Nekoć davno kontaktirao me belgijski Ice&Spice records na kojem sam izdao remix u suradnji s Mod X-om i Coppa MC-em. Radio sam sound design na Illectricity MTV reklame te glazbu za neke druge mlade vizualne kreativce, a ovih dana igram se s Herzelom u svom studiju pa tko zna, možda i bude neÅ¡to od svega. Polako…

[quote_center]Ne smatram se ozbiljnim producentom već više DJ-em koji producira glazbu koja mu je trenutačno napeta. Volim više žanrova i teško se koncentriram samo na jedan.[/quote_center]

UES: Jučer si nastupao i u Funku gdje si doveo Herzela. Nekima manje poznat, no mi znamo da mu je zadnji EP izdan za John Talabota te da dosta svira i po Berlinu, što je stvarno respektabilna stvar, pa nas zanima kako si ga pridobio da nastupa u Funku?

phillipe: Herzel mi je kolega već dugi niz godina. Prije više od 10 godina pozvao me u Makedoniju. Od tada smo vrlo dobri prijatelji. Često me posjeti u Zagrebu ili Rovinju, tako da je ovaj put nakon Berlina, u kojem je odradio nekoliko live svirki, sletio do mene u Zagreb da malo predahne. Razmišljao sam o ozbiljnijem klubu pa da nastupi uživo, ali dosta kasno smo se počeli dogovarati i svi klubovi su tada već bili zauzeti. Kad je već ovdje i slobodan, ponudio sam mu da mi se pridruži u Funku. Idući put ćemo ranije isplanirati i organizirati mu cijeli tour. Netko tko je izdao za Talabota, recenziran od XLR8R-a i Resident Advisora, spominjan od Boddike, Joy Orbisona, Brendon Moellera, Erol Alkana, tour je minimalno što zaslužuje. Svi zainteresirani promoteri neka se jave. Nakon ljeta planiramo nešto ozbiljnije!

UES: Kroz CFSN projekt, radiš i na nedjeljnim CFSN live streamovima, a na mnogima smo mogli čuti i neka nova mlađa lica. Možeš li stoga izdvojiti neka imena koja su te se posebno dojmila i koja čeka svijetla budućnost na domaćoj sceni?

phillipe: Nedjeljni live streamovi su nam jako prirasli srcu. Super nam je zaključiti tjedan s glazbom koja nije party orijentirana. Od svakog DJ-a pokušavamo izvuči set koji u klubu nikada ne bi odvrtio ili glazbenu selekciju koji do sada nikada nigdje nije pustio. CFSN Sundays je nedjeljna slušaonica fine, meke, lagane, nekad i pomalo melankolične glazbe koja nas liječi i odmara od burnog vikenda. Iduće nedjelje radimo prvi open air na terasi Swankyja.

UES: S obzirom na dug staž na domaćoj sceni, te broju projekata na kojima radiš, koje je tvoje mišljenje o samoj sceni, napreduje li, stagnira, itd?

phillipe: Vrlo sam zadovoljan kako se sve odvija i čini mi se da Zagreb sve više postaje zanimljiv i strancima. Obala je lijepa i manifestacijski turizam cvijeta, ali Zagreb dugi niz godina nije primao mlade turiste. Unazad deset godina sjećam se samo jednog hostela, a danas ih više ne možemo nabrojati ni na prste dvije ruke. Identično se dešava i s klubovima, a i mladi su napokon počeli izlaziti i respektirati domaću scenu. Pojavilo se mnogo “nucomer” DJ-a koji su isto tako bitni pokretači zagrebačke underground scene. Osim novih/mladih DJ-a koji za sobom povlače novu generaciju partyjanera, nerijetko ćemo u zadnje vrijeme pročitati o uspjehu domaćih DJ-a te prepoznatljivosti njhove produkcije na svijetskim top listama. Očigledno je vrijeme stagnacije prošlo jer smo nedavno dotakli dno, pa mi se čini da u zadnjih par godina scena korača progresivno prema gore.

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/189459868″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”250″ iframe=”true” /]

UES: Tvojih top 5 traka u ovome trenutku, ali i top 5 jela za doručak (zanima nas zbog FRüHSTüCKa, hehe)?

phillipe: PoÅ¡to se radi o Fruhstucku koji je deep house/house/bass “orientated” i poÅ¡to sam zadnje nastupao sa Herzelom, stilski ću ostati u granicama housa i techna.

ASA 808 – Innocence
Kiko & Olivier Giacomotto – Beautiful Place
Dorsia – Ghana (HNNY remix)
Ratchett Traxxx – No Subtweets (feat Paul Fisher)
Marcos In Dub – Luos Onhcet
Steve Lawler – House Record

DORUČAK TOP 5
Mussle, voće, orašasto, med, jogurt
Kava na prazan želudac – nekad se desi
smoothie – zelenokaÅ¡astovoćnopovrćni
one kukuruzne stiropore s dodacima
banane i vodu

UES: I za kraj, imaš li koju poruku za naše čitatelje, tvoje fanove, nove mlade DJ-e, ili one koji ne znaju što bi sa sobom?

phillipe: [pull_quote_center]Kratko i jasno. Radite što volite. Ne slušajte roditelje ako vam govore da se ne bavite glazbom pošto u glazbenoj industriji nema love. Izaberite sreću, ne novac. Ako se odlučite posvetiti glazbi, činite to sa srcem i dušom te dajte 1000% sebe. Ako vam netko kaže da ne valjate, budite tvrdoglavi i dokažite mu suprotno. Dobar DJ / producent ne postaje se preko noći. Za to je potrebno mnogo truda i godine iskustva. Supportajte scenu jer ste i vi dio nje. Plaćajte ulaznice ako želite da i vaša bude plaćena. Nemojte govoriti ružno o kolegama ako ne želite da se ružno i o vama priča. Respektirajte tuđu glazbu jer ljudi su čudi, a razni ukusi su fini okusi. Surađujte puno jer scena je mala i ako nećemo biti ujedinjeni, jao si ga nama! [/pull_quote_center]

– Intervju odradio: Goran Marinković –