U posljednje se vrijeme javlja animozitet prema dominaciji tech housea na svjetskim plesnim podijima. Premda se nepravedno obrušiti na cijeli žanr, njegova komercijalna varijanta mnogima trati strpljenje ispoliranim perkusijama, generičkim sekvencama i monotonom sveprisutnošću u klubovima.

Razlozi popularnosti ovog vulgarnog glazbenog mutanta se mogu tražiti u raznovrsnim ljudskim slabostima, što je slikovito karikirano u real-life anegdoti koju prenosi Wunderground.

Robert Jonathan Swift je londonski tech house DJ, a nedavno je krstio svoj prvi međunarodni nastup u amsterdamskom klubu Trouw.

„To je bio veliki potez u mojoj karijeri,“ Robert izjavljuje za Wunderground. „Nažalost, pred sam nastup, otkrio sam da je USB stick koji sam ponio potpuno prazan. Najprije me uhvatila panika, ali tad sam promotrio ljude u publici koji su se nježno njihali zaklopljenih očiju. Sinulo mi je: demolirani su ketaminom – ovo će se riješiti samo od sebe.“  [quote_right]Sinulo mi je: demolirani su ketaminom – ovo će se riješiti samo od sebe.[/quote_right]

Robert je posudio prijateljev laptop i skinuo par generičkih tech house loopova prije vlastitog seta. „Izvorni je plan bio skinuti još par stvari, ali sam se malo poigrao efektima i faderima, pa mi je ekipa pružila izvrstan feedback. Nastavio sam sa istim loopom i uskoro su mi jeli iz ruke,“ objašnjava Robert.

„Nakon tri sata nastupa sam odglumio odlazak na wc i pritom usnimio neke nerazgovjetne vokale u samplere,“ kaže Robert, „a upravo je to lansiralo ekipu u nebesa i uskoro je na glavnom flooru bio potpuni kaos“

Kad ih je upitao o setu, razbijeni su plesači Robertu dali šokantno pozitivne reakcije, unatoč tome što je vrtio jedan te isti loop čitavih 5 sati.

„Suludo, zar ne?“ jedan je posjetitelj izjavio o nastupu. „Tehnički, miksanje je bilo savrÅ¡eno – nisam primjetio niti jednu tranziciju između stvari u cijelome setu.“

„Briljantno,“ odrezao je drugi, „rijetko se susreće DJ koji unosi toliko raznolikosti i promiÅ¡ljanja u miksanje, od samog ugrijavanja i vožnje prema vrhuncu, a zatim silasku u zavrÅ¡etak seta. Ovo je bio doktorat u tehničkoj vjeÅ¡tini i poznavanju glazbe. Pravo je osvježenje čuti DJ-a koji nije ovdje samo da bi stisnuo play, nego vodi masu na pravo putovanje od samog početka do kraja nastupa.“ [quote_left]Nastavio sam sa istim loopom i uskoro su mi jeli iz ruke…[/quote_left]

Premda je dvojbeno koliko bi takav set odgovarao trijeznoj publici, nemoguće je zamisliti relativno prosječnog DJ-a koji je kadar zadržati intenzitet nastupa pri navedenim uvjetima. Swifta svakako valja čuti kako (ovaj put s punim šaržerom) brani tech house boje, jer svaki hype žanr broji devet pohlepnih jazavaca na jednog majstora zanata.

Također, valja se upitati da li bi isto bilo moguće podvaliti kod domaćih ‘kužera’, koji nisu toliko razvaljeni ketaminom poput Britanaca, Å¡to ne znači da nisu razvaljeni. Svakako vrijedno eksperimenta…