Najtiražniji svjetski clubbing magazin i portal Mixmag napokon ulazi na regionalnu scenu, lokalno nazvan Mixmag Adria, predstavlja se ove subote u Boogaloo Clubu gdje u goste dovodi svjetski poznatog DJ-a i producenta Moscu! Pročitajte što nam je Mosca otkrio povodom zagrebačkog gostovanja!

DugogodiÅ¡nju zvijezdu britanske i uopće globalne klupske scene hrvatska je publika imala prilike upoznati na festivalima diljem Lijepe naÅ¡e, a zagrebačka na 11. godiÅ¡njici CFSN kolektiva gdje je oduÅ¡evio preko dvije tisuće ljudi. Ovaj bass/house/techno/garage/hip-hop producent ne prestaje joÅ¡ od ‘Square One’ EP-a, izdanja iz 2010., bombardirati raznožanrovskim i lakovolećim klupskim hitovima (Tilt Shift, Nike, Done me wrong, Bax, …). Zbog čega je u ovih par godina Tom Reid pod umjetničkim imenom Mosca (komarac, na Å¡panjolskom) postao dijamant svjetske elektronske scene provjerite ove subote, 25. travnja, u zagrebačkom Boogaloo klubu. A upravo povodom tog nastupa, donosimo vam mali chitchat sa samim Moscom…

UES: Dio si scene već neko vrijeme, i sudeći po izdanjima, utjecaji ti stvarno variraju. Iz kakve glazbene pozadine dolaziš i u kojoj mjeri je to utjecalo na tvoja izdanja?

Mosca: Prve ploče koje sam nabavio su bile ploče poput 35 Chambers, Nevermind, Rhythm & Stealth, tako da su to stvari koje su bile lako dostupne u danima prije interneta, ali stvari iz kojih svejedno crpim inspiraciju. SluÅ¡ao sam također dub mjuzu, puno Warp stvari, eksperimentalne stvari poput V/Vm Test, Fred Firtha, Chris Cutlera… Oko 2003/2004., bio sam neko vrijeme na grimeu, sitno na minimal technu, duboko u brazilskim sranjima, rani DMZ, dancehall, afro house.. Bio sam posvuda kao Å¡to se kaže, ali mislim da to vrijedi za dosta ljudi. Ljubav prema glazbi općenito čini život DJ-a i producenta neÅ¡to težim. Bilo bi puno lakÅ¡e da se furam na samo par zvukova i živim od toga!

UES: Poznat si također i kao vinil DJ i kolekcionar. Koje su razlike u tvom pristupu kada sviraš vinil naspram digitalnog?

Mosca: Nisam poznat kao vinil purist – također sviram i na CDJ plejerima. U okvirima kvalitete zvuka neću pokretati raspravu sada – ponekad vinil zvuči bolje, ponekad digitalno, ponekad će čak i vinyl rip zvučati bolje nego plastika! Ne marim previše za sam format, ali svirati to dvoje je različito. Da budem iskren, baš se skidam sa klasičnog tipa miksanja dvije ploče u vremenu od par minuta, pre sigurno mi je. Sviram vinil zadnjih 10/11 godina, tako da sada malo istražujem druge pristupe Djingu, više neki hibridni tip sa više kontrole.

UES: Kao producent imaš malo sporiji, ali kontinuirani output. Je li to zbog tvog pristupa radnoj etici ili se samo više fokusiraš na druge aspekte svoje karijere?

Mosca: Uvijek je ista priča sa perfekcionistima. Uvijek sam u studiju i radim, ali sam i svoj najveći kritičar, tako da većina mojih traka završi u smeću. Ali trenutno imam tonu energije i odličan način rada, tako da se nadam da će uskoro više stvari biti vani!

UES: Kako izgleda tvoje vrijeme provedeno u studiju? Odakle crpiš inspiraciju? Provodiš li mnogo vremena na pojedinačnoj stvari?

Mosca: Većinom se fokusiram na semplove, bilo da su oni sa ploča ili napravljeni samostalno dok se igram sa opremom. Tako da se većinom navučem na pojedinačne zvukove i sve mi se grana iz toga. Često imam i ideje koje mi plutaju u glavi, ali većinom se odnose na ritam, strukturu ili nešto abstraktno, naspram zamišljanja neke melodije ili zvuka kojeg bih onda pokušao reproducirati, to nikad ne pali. Također, obično provodim puno vremena popravljajući strukturu ali zna se i dogoditi da se traka gradi sama od sebe.

UES: Kakvu opremu možemo pronaći u tvom studiju? Postoji li u njemu najdraži komad opreme?

Mosca: Ne brijem previše na sintiće, tako da koristim samo DSI Mopho X4, koji je odličan za stvari pri ruci, i možeš spremati na njega patcheve što zaista dobro posluži. Također posjedujem Korg MS-20 zajedno sa SQ-1 sekvencerom za sirovije zvukove, set Volca, čak i Monotron, kojeg često koristim pri DJ-anju, iako ga stavljam i u trake. Više brijem na efekte, tako da je moj ponos studija Rolandov RE-201. Također imam i nekoliko komada poput Vermona Retroverb Lanceta, Memory man, BYOC flanger, još uvijek koristim svoj E-SX. Na sve to imam i par semplera i ritam mašina, MPC kojeg još nisam počeo koristiti, par Jomox modula, Mbass 11 i M.Brane 1_1, čak povremeno koristim i svoje gitare!

UES: Hrvatska ti nije strana kao destinacija. Kakva iskustva imaš odavdje? Kakav je tvoj pogled na scenu koja se razvija ovdje, posebno na onu festivalsku? 

Mosca: Da, odradio sam par nastupa ovdje, pogotovo Å¡to se festivala tiče – Electric Elephant, par puta sam svirao na Stop Making Sense festivalu, Dimensions, Outlook… Sjećanja su maglovita, ali uvijek sam se dobro zabavio. Mislim da činjenica Å¡to osoba mora malo viÅ¡e putovati do ovdje čini sva ta iskustva pamtljivijima.

UES: Na kojih 5 labela moramo obratiti pozornost kada kupujemo ploče?

Mosca: Toliko ih je! PAN, Strenght, Versatile, Hessle, Blank State, Mistress, Fachwerk, Ilian Tape, yygrec, Will & INK, Off Minor, Club Constructions, Deeply Rooted House, UQ, The Corner, Deconstruct, Novel Sound, Honest Jon’s, Burial Mix, Studio Barnhus, Wackies, Singular, Until My Heart Stops, mislim zaista, gdje stati?!

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/users/286303″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

– Intervju za UES Magazine odradio: Tvrtko Bolčić –