Jan Müller iz Hamburga, najveća je zvijezda klupskog događaja Kunstpark Astralis na kojemu 6. veljače u zagrebačkom Depo klubu pod pokroviteljstvom Njemačke Turističke Zajednice (DZT) nastupa i DJ ekipa u sastavu – Alessandro Ambrosio, Go Cut i Damir Ludvig. Tim povodim porazgovarali smo s ovim vrhunskim producentom elektronske glazbe kojeg njegovi fanovi jednosatno zovu Rush.

Müller, poznat pod nadimkom Rush, genijalni je njemački stvaratelj čija glazbena produkcija obuhvaća techno, psy trance, industrial, electro i ostale srodne žanrove kojima on daje osobni pečat. Njegovi su projekti Abet, Bay City Ravers, Children Of Paradise, Groupie Syndrome, Hunter Club Analyse, Moondust, Organic Noise, Pollinator, Prime Suspect, Rough & Rush, X-Dream. Inače, rijetko daje intervjue jer je oduvijek bio poznat kao umjetnik fokusiran na produkciju, a ne na prezentaciju, no ususret ovom posebnom nastupu rado nam je odgovorio na postavljena pitanja.

UES: X-Dream je vjerojatno tvoj najpoznatiji glazbeni projekt, no na čemu si najviše radio u zadnje vrijeme?

JM: Zadnji glazbeni projekt na kojem sam radio je novi materijal za Prime Suspect.

UES: Što te najviše inspirira?

JM: Najveću mi inspiraciju zapravo pruža tehnologija. Moj je pristup baziran na znanosti i strukturnoj prirodi zvuka. Utjecaji ovise o duhu vremena, uvijek mi je cilj pronaći strukturu i smisao u onome što stvaram.

https://www.youtube.com/watch?v=BLFZqR-ONnw

UES: Možeš li odabrati nekoliko najdražih skladbi iz vlastite produkcije?

JM: Najdraže skladbe iz vlastite produkcije su mi HAPPINESS, PSYCHO MACHINE, RADIO, THE 1ST,  QUANTUM LAB I PANIC IN PARADISE. Razlozi zašto preferiram baš te kompozicije se neprestano mijenjaju, no odabir je konstantan. Isto tako moram priznati to su također i glazbena djela koja najbolje funkcioniraju na plesnom podiju.

UES: Da li te je ikad tijekom nastupa nešto izbacilo iz takta?

JM: Na jednom sam festivalu propao kroz pozornicu i moram priznati da je to bilo izuzetno originalno iskustvo, no najčešće mi dignu tlak neoprezni vozači koji me voze od aerodroma do lokacije na kojoj sviram.

UES: Koji su ti festivali ostali u dobrom, a koji u lošem sjećanju?

JM: Odavno sam shvatio da je jako loša iskustva najbolje zaboraviti, ali rado ću istaknuti BURNING MAN i OZORA kao najbolje  festivale na planeti.

UES: Voliš li zapravo više male klubove ili velike festivale?

JM: Volim sve vrste glazbenih događaja na kojima se energija izvođača i publike pretoči u osjećaj zajedništva. Intima ovisi isključivo o osjećaju. Osjetio sam takvu emociju i na velikim festivalima i u malim klubovima.

[quote_center]Volim sve vrste glazbenih događaja na kojima se energija izvođača i publike pretoči u osjećaj zajedništva.[/quote_center]

UES: Na početku svoje karijere producirao si Hip-Hop, zar ne?

JM: Tako je! Uvijek me je inspirirala glazba koju sam doživio na plesnom podiju. Kada sam uživao plesati na Hip-Hop glazbu, producirao sam taj glazbeni žanr, a isti sam princip primijenio kasnije u Techno i Trance glazbi.

UES: Kakvi te još glazbeni žanrovi zanimaju?

JM: Otvoren sam prema dobroj glazbi. U glazbi me zanima me dobar zvuk, struktura i dirljive emocije. Glazba se zapravo ne smije ograničavati žanrovima i obožavam čitav spektar glazbenih izražaja. Prije svega za dobru glazbu, bitno je osobno iskustvo.

UES: Po čemu je glazba danas različita od glazbe vremena tvojih početaka?

JM: Svoju sam karijeru glazbenog producenta započeo u kasnim osamdesetima i u međuvremenu se je situacija drastično promijenila. Nekada je svaki komad opreme koštao daleko više, a danas su cijene toliko pristupačne da je svakodnevno sve više ljudi uključeno u glazbenu produkciju.

[quote_center]Glazba se zapravo ne smije ograničavati žanrovima i obožavam čitav spektar glazbenih izražaja.[/quote_center]

UES: Što bi preporučio mladim producentima koji tek sad počinju svoju karijeru?

JM: Stvari su vrlo jednostavne. Budite iskreni prema onome što čujete kao rezultat vašeg stvaranja u odnosu na ono što ste zamislili kao rezultat stvaranja. Taj proces zahtijeva ogromnu količinu montaže, sate i sate rada. I sam sam morao baciti u smeće enormnu količinu ideja iz banalnog razloga, jer nisu funkcionirale u praksi. Dopustite da glazba govori istinu i uvijek istinom budite korak ispred lažnog ega.

UES: Da li si ikad do sad nastupao u Hrvatskoj?

JM: Ne, nikad do sad nisam nastupio u Hrvatskoj, a nastup na manifestaciji KUNSTPARK ASTRALIS u zagrebačkom Depo Klubu biti će mi sasvim novi doživljaj. Vidimo se!

Kunstpark_Astralis