Niels Luinenburg, našoj sceni poznatiji kao Delta Funktionen, izvođač je nizozemskih korijena sa adresom u Berlinu, a ove subote 2. svibnja, nastupat će u riječkoj Crkvi u sklopu premijerne Innerspace večeri. Tim povodom donosimo vam intervju sa samim Delta Funktionenom.

Njegova produkcija je svijetu postala poznatija zajedno sa rastućom pojavom Berghainskog zvuka u glazbenim krugovima, a svoju glazbu je predstavio na etiketama poput Delsina i Ann Aime, kojima ostaje odan od 2008. godine. Dok se njegova produkcija uvelike može identificirati sa onom trenutno aktualnom u Berlinu, njegovi setovi su unikatno audio iskustvo isprepleteno različitim skokovima kroz žanrove koji večeri na kojima gostuje čine iskustvima za pamćenje. Å to je povodom večeraÅ¡njeg nastupa otkrio za UES Magazine, saznajte u nastavku… (intervju na engleskom dostupan na drugoj stranici ovog članka)

UES: Mjuza koju radiš je dosta drugačija od one koju puštaš. Postoji li poseban razlog za to?

Delta Funktionen: Već sam se susretao s ovakvim pitanjima, ali meni se ne čini kao da se toliko razlikuje. Radio sam svakakve vrste techna, od dubokog i dubby pa sve do pravih klubskih stvari, a uz to i nešto housea i electra. Međutim, moj old school pristup produkciji je stvar koja funkcionira kao ljepilo. To vrijedi za moju mjuzu, a i za onu koju vrtim. Za svoj drugi projekt, Wasteland, prebacio sam se na ritam mašinu, par sintića i nešto efekata. Prilično osnovan setup sa dosta ograničenja, ali jako zabavan za raditi. Nakon toga, opet će setup biti promjenjen, što održava stvari svježima i zanimljivima. Za slušatelja to sve može zvučati malo zbunjujuće, no moj zvuk je takav da se mijenja cijelo vrijeme pa ljudi ne znaju što očekivati. No jebe mi se zato – ako konstantno ponavljaš iste trikove, to na kraju zvuči jako dosadno.

UES: Mjuza ti je postala poznata tokom pojave berlinskog techno vala. Je li to ikako utjecalo na tebe ili se samo slučajno poklopilo?

Delta Funktionen: To je bila čista slučajnost koja se potrefila u slično vrijeme. Mislim da je to bila reakcija na minimalni zvuk koji je bio popularan u to vrijeme. Bio sam poprilično zasićen trakama koje su se vrtile u klubovima u to vrijeme, a i dolazim iz sjene engleskog techna, u kombinaciji sa trakama iz Detroita i Chicaga. Taj zvuk je posve nestao tokom minimalnog vala. Sjećam se kako sam bio izgubio interes za izlaske, ali sam umjesto da se žalim, jednostavno radio svoju mjuzu koja je izgleda pasala uz vibru koja je postojala u to vrijeme u Berlinu. Dečki poput Dettmanna su isto bili u old school stvarima. Osim sveukupne Maurizio i Basic Channel ostavštine, njemački techno mi nikad nije bio toliko napet. No, neću im poreći sposobnost sveukupne zvukovne preobrazbe – jako su dobri u tome, no jednostavno mi njihov techno nije seksi.

UES: Koje su bile okolnosti iza početka tvoje glazbene karijere?

Delta Funktionen: Kada sam bio tinejdžer, radio sam beatove iz zabave. Jednostavan softver bez primisli oko izdavanja. Bio je to jednostavno moj način kreiranja mjesta i fantazija stvaranjem zvukova. Nisam imao nikakve glazbene pozadine, tako da se sve manje-više baziralo na ritmu, u kombinaciji sa čudnim zvukovima. U ranim dvadesetima, upoznao sam dva producenta: Damiana Keanea i Davea Millera. Imali su svoj label Audiosculpture te su također i svirali na Awakenings partijima u Nizozemskoj. Zajedno smo održali puno studijskih seansi te sam puno naučio o produkciji i profesionalnijem pristupu mjuzi. Pored toga, radio sam i u Deeptrax second hand prodavaonici ploča. Specijalizirali smo se za rijetke Detroit i Chicago stvari. Sav novac koji sam tamo zaradio bih tamo i potrošio (smijeh). Stvari koje sam tamo naučio i dalje čine kostur mojih DJ setova. Poslije svog prvog samostalnog releasea, dobio sam puno bukinga i odjednom je sve to skupa postalo karijerom.

UES: Je li u početku primarni fokus bio DJ-ing ili produkcija? Je li jedno vodilo drugome?

Delta Funktionen: Nisam nikada bio DJ. Neki frendovi iz srednje su bili u tome tako da sam povremeno vježbao kod njih doma. Rađe sam radio svoju mjuzu. To se promjenilo kada sam se preselio u Leeuwarden i otkrio neke record shopove s kojima je počela moja kolekcija. Ne sa namjerom da ih vrtim, već iz kolekcionarskih razloga. Mikseve sam ponekad snimao na kompu pomoću jednostavnog softvera te pritom naučio osnove pitchanja. Kasnije sam se prebacio na Ableton 4 i počeo miksati pomoću njega u lokalnom bircu. Srijedom smo imali svoju večer i zbog toga sam upropastio svoje obrazovanje. Ipak, DJ-ing je bio prije svega zabava, što se promijenilo nakon mog prvog izdanja. Tako da da – postojale su neke poveznice, ali produkcija je ta koja me odvela do miksanja.

UES: Poznat si kao vinyl aficionado. Iz kojih si razloga ostao odan pločama?

Delta Funktionen: To je jednostavno način na koji volim vrtit mjuzu. Evo baÅ¡ sam proÅ¡li vikend puÅ¡tao sa USB-a i bilo mi je dosadno. Jednostavno nije interaktivno kao vinil. Također sam vizualni tip, a sa digitalnim, treba znati sve te izvođače i imena traka… Ja sam viÅ¡e: „B 2 sa crvene sa onog američkog labela.“ Razlika u zvuku također postoji, no ta je rasprava postala dosadna. Jednostavno preferiram vinil.

[quote_center]Također sam vizualni tip, a sa digitalnim, treba znati sve te izvođače i imena traka… Ja sam viÅ¡e: „B 2 sa crvene sa onog američkog labela.“[/quote_center]

UES: Kako je nastao Radio Matrix? Je li label oduvijek postojao kao dio ideje o prirodnom progresu tvoje karijere ili je odluka nastala spontano?

Delta Funktionen: Uvijek sam htio voditi svoj label. Stvar je u kreiranju svoje priče sa istomišljenicima. Bilo je potrebno nešto vremena da se to realizira, no trebalo je skupiti materijale, kako moje, tako i od frendova, s ciljem postavljanja naše zvučne ideje. Lijepo je što sada mogu pridonijeti sceni na konstruktivniji način te pomoći drugim producentima da pokažu što znaju.

UES: Hrvatska ti nije strana. Kako bi opisao svoja iskustva ovdje?

Delta Funktionen: Kreativni kaos!

– Intervju za UES Magazine odradio: Tvrtko Bolčić –